28 let praxe

Jachting v Řecku

Jachting v Řecku

Řecko je nádherná země, která nabízí jachtařům nekonečné možnosti a úrovně plachtění. Jachtařská sezóna trvá v Řecku od dubna do listopadu. Nachází se zde více než 2000 ostrovů což je nejvíce ve středozemním moři. Bohatá historie, krásy malebných vesniček a čistě průzračné moře zaručují dokonalý zážitek z vaší plavby.

Mooringová stání však v Řecku nehledejte, jsou pouze zřídka. V marínách a na městských molech se převážně kotví kotva-břeh. Nejsou zde tak dobře vybavena mola elektřinou, vodou či sociálním zařízením. Náklady na kotvení jsou v Řecku příznivější než v Chorvatsku.

Řecko můžeme rozdělit na:

Jónské moře na západě, kam spadají oblíbená místa jako:

Lefkada, Zakynthos, Kefalonia, Meganisi, Ithaki, Kalamos, Preveza 

Jónské ostrovy se nacházejí na západním pobřeží Řecka. Vítr je zde slabý ale odpoledne stoupá až na 4°Bf., obvykle ze severozápadu, což dává příležitost k plavbě na několik hodin. Při plavbě na východě ostrovů v blízkosti pevninského pobřeží jsou vlny malé. Plavbě tedy nebrání vlny a noci jsou obvykle bezpečné, protože vítr v nočních hodinách slábne.

Několik věcí, které je třeba vzít v úvahu při plavbě kolem Jónských ostrovů je velká hloubka v mnoha zátokách a to až 20 metrů. Zůstat na kotvě v této hloubce vyžaduje zkušenost a je nutná větší opatrnost.

Kromě toho vezměte v úvahu, že široké zátoky na západním pobřeží ostrovů Korfu, Lefkada, Kefalonia, Zakynthos nejsou vhodné k tomu, aby jste zůstaly přes noc na kotvě, protože vlny z otevřeného moře mohou kdykoli přijít a jsou silné. Na pobřeží každého ostrova je však ukryto nespočet zátok, takže západní stranu určitě nevynechejte.

Egejské moře na východě, kam spadají:

Kyklády – např. Mykonos, Naxos, Ios, Milos, Sifnos, Santorini, Paros, Kythnos, Tinos, Kea
Sarónský záliv – např. Athény, Korintský průplav, Poros, Aegina, Agistri a kousek za hranicí zálivu leží ostrov Hydra
Sporády – např. Skiathos, Skopelos, Alonnisos, Peristera, Skantzoura
Dodekanésy – např. Rhodos, Kastelorizo, Karpathos, Astypalaia, Leros, Kalymnos, Kassos, Kos 

Egejské moře není pro úplné začátečníky a je třeba počítat s tím, že během léta fouká Meltemi. Vítr, který vane od severovýchodu, severu a severozápadu může dosáhnout síly větru až 8°Bf.
 

Fotogalerie